LA NOI, CA LA NIMENI !

Dupa o scurta perioada de concediu, intr-o  tara care ne-a adoptat pe multi dintre romani, si unde am avut ocazia sa cunoastem adevarata civilizatie, revenim la problemele orasului nostru,  la politica locala si administrativa care, de cele mai multe ori este in detrimentul cetateanului corect si lipsit de informatii cu privire la ceeace se intampla in Calimanesti.

In prezentul articol va sunt dator cu al doilea raspuns primit din partea primariei Calimanesti, cu privire la legalitatea lucrarilor realizate in parcul central si a documentelor solicitate de subsemnatul in calitate de consilier local:

DOMNULUI CONSILIER STANCULESCU MIRCEA

Urmare adresei dumneavoastra nr. 15/27.08.2012, inregistrata la sediul Primariei orasului Calimanesti sub nr. 13607, prin care solicitati motivarea refuzului de a se elibera documentele solicitate de catre dvs, respectiv Proiectul de autorizare al constructiei, in care sa se regaseasca si planul de incadrare in zona, precum si memoriu justificativ, va comunicam urmatoarele:

– in conformitate cu prevederile art 7 alin 22 din Legea 50/1991, privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, in aplicarea prevederilor alin 21, autoritatile prevazute la art 4 au obligatia de arespecta restrictiile impuse de legislatia in vigoare in legatura cu secretul comercial si industrial, propietatea intelectuala, protejarea interesului public si privat precum si fara a aduce atingere garantarii libertatilor fundamentale ale persoanelor fizice cu privire la dreptul la viata intima familiala si privata, potrivit legii. „

In acelasi sens supunem atentiei dvs si prevedrile art 12, alin 1, lit c din Legea 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public potrivit caruia se excepteaza de la accesul liber al cetatenilor informatiile privind activitatile comerciale sau financiare, daca pubilicitatea acestora aduce atingere principiului concurentei loiale, potrivit legii .”

Mai mult decat atat informatiile pe care dvs le solicitati intra sub incidenta legii 8/1996, privind drepturile de autor si drepturile conexe, iar potrivit art 7 lit h,constituie obiect al drepturilor de autor: operele de arhitectura, inclusiv plansele, machetele si lucrarile grafice ce formeaza proiectele de arhitectura, coroborat cu prevederile art 10 lit a potrivit caruia autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale: dreptul de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica.

Astfel documentele pe care dvs le solicitati, nu pot fi eliberate, iar faptul ca sunteti consilier local nu poate reprezenta o derogare de la toate aceste prevederi legale. Dvs aveti posibilitatea de a consulta aceste documente la sediul institutiei noastre, urmand a instiinta compartimentul specializat din cadrul primariei, data la care doriti sa faceti acest lucru.

In cazul in care sunteti nemultumit, va puteti adresa instantei de contencios administrativ din cadrul Tribunalului Valcea, in conformitate cu prevedrile art 22 alin 1 din legea 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public.

PRIMAR, DR. FLORINEL CONSTANTINESCU

CONSILIER JURIDIC, SCIRLEA ION  

Asadar, acesta este un raspuns dat unui consilier local si presedinte al comisiei de urbanism. Insa traim in Romania si totul este posibil, bineinteles, neconstructiv. Si cum, dupa aceasta perioada de concediu, am beneficiat de multe conditii deosebite ale administatiilor locale din alta tara, revenim aici pe meleagurile noastre mioritice, unde ne rupem masinile prin vesnicele gropi, unde transportul in comun este jalnic, unde cresc facturile in fiecare saptamana, unde copii nostri se straduiesc sa invete in minimele conditii pe care le au, dar unde se dubleaza numarul directorilor, chiar daca elevii sunt tot mai putini, unde asistam la vanatoarea de functii la toate nivelele fara a conta pregatirea profesionala, unde se sfideaza orice lege dar si conditii etice si morale.

Asta nu ne impiedica insa, sa tragem un semnal de alarma ca lucrurile nu merg in directia dorita si este de datoria noastra a alesilor locali sa asiguram transparenta actelor administrative, sa venim cu solutii de inbunatatire a conditiilor de viata in comunitatea noastra, asa cum am intalnit in alte orase civilizate europene.

Cu stima,

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s